تاریخ ارسال : ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷

سبک شناسی مبلمان


سبک شناسی مبلمان

سبک لویی شانزدهم       Louis Xvi Style                                                   

دوران حاکمیت لویی شانزدهم چهارده سال (از1775-1789)بود.سبک لویی شانزدهم، مبلمان هایی با طرح ها و تزیینات ساده تر را در بر می گرفت.خطوط صاف و سادگی، اصول راهنمای این دوره زمانی به شمار می روند. از ویژگیهای مهم سبک لویی شانزدهم، خراطی مارپیچ پایه های مبل ها، صندلی ها و میز ها است.از طرف دیگر رنگ آمیرزی چوب به رنگ های روشن سفید، مغز پسته ای و طوسی روشن هم از اختراعات این دوره است. برای مبل های مجلل تر، رنگ طلایی همچنان پا برجاست. مشخصه اصلی مبلمان دراین دوره ، استفاده از نماهای صاف و خطوط راست و همچنین تعریفی جدید از جزییات تزیینی برروی مبلمان قالب های کوچک و همچنین حکاکی کمتر بر روی مبلمان بود.در این دوره سبک فرانسوی هم می گویند.

سبک کویین (ملکه) آن انگلستان  Qeen Anne style                                    

وقتی اولین مهاجران انگلیسی به آمریکا آمدند، انگلیس در حال خروج از دوران قرون وسطی بود.مبلمان مرسوم این دوره سنگین و دست و پاگیر بود و عمدتا از چوب درخت بلوط ساخته می شود. تا سال1700، استفاده از مبلمان به تدریج رواج یافت و اشکال جدیدی برای پرکردن نیازهای داخلی طراحی شد.سبک کویین آن.مبلمان سبک تر، با جاذبه بیشتر و راحت تری را دراختیار علاقمندان این سبک قرارداد و به این ترتیب اولین آثار مربوط به یک دوره خاص به وجود آمد. مبلمان این سبک از نظر ظاهری، سبک تر به نظر می رسید و جاذبه آنها در برابر مبلمان درشت و جاگیر قرن 17 بیشتر بود. خطوط به کاررفته در مبلمان ساده بود و بیشتر برخطوط منحنی تاکید می شد.مهم ترین تزئینات به کار رفته در این سبکمبلمان،صدف حکاکی شده و طرح های کنگره ای است.در اینگونه موارد، غالبا یک صدف بزرگ برروی قسمت اریب میز تحریر یا جلوی کمدهای کشودار پایه بلن، کوتاه یا صندوچه ها حکاکی می شد. صدف کوچکتربر روی سمت زانویی پایه، تا قسمت فوقانی تخته پشت صندلی و یا نیمکت های تخت مانند ادامه می یافت. نقش صدف بر منحنی بودن خطوط تاکید داشت و برروی بعضی از آثار این نقش کنده کاری شده به صورت بادبزن و یا اشعه های خورشید، قابل تشخیص بود. در این دوره مبلمان خانگی از مشخصات و خصوصیات کنده کاری که معرف سبک های گذشته بود، فاصله گرفت. این سبک اولین نوع مبلمان در انگلستان بود که در آن ترکیب توامان زیبایی و راحتی مطرح بود.دسته های صندلی و پشتی های آن مناسب با بدن انحنا داده شده بود.

 

سبک رنسانس                                                             Renaissance style

((رنسانس)) به معنای ((تولید دوباره))، ((نوزایی)) و واژه ای فرانسوی است. اما اصل کلمه از ایتالیا گرفته شده است. رنسانس به جنبش فکری و عقلانی اطلاق می شود که در سده چهاردهم از شهرهای شمالی ایتالیا سرچشمه گرفت و در سده شانزدهم به اوج خود رسید. یکی از هنر های اختصاصی دوره رنسانس، جاسازی مرمر، فلزات گرانبها، عاج و استخوان درون چوب است.این هنر جدید به علاوه هنر کنده کاری، جلا و شفافیت خاصی به وسایل ساخته شده داد، چون در این دوره آمیختن رنگ ها مد روز بود. از دیگر تزییناتی که در اواخر رنسانس در ساخت مبلمان اضافه شد، استفاده از سنگ های مرمر، عقیق، سنگ های قیمتی جلاخورده، سنگ لاجورد و سنگ های دیگر برای مرصع کاری بود. پوست لاک پشت، برنج، صدف و دیگر ابزار غنی سازی در تزیینات بوفه و صندوق ها ارائه شد. اگر بخواهیم به طور کلی در مورد ویژگی تزیینات این دوره صحبت کنیم، در می یابیم که سوژه های حکاکی شده در مبلمان این دوره صحنه هایی از اسطوره های کلاسیک و تمثیل هایی مانند نمایش فصل ها، ماه ها، صحنه های نبرد و یا رژه پیروزی دوران های قبل را به نمایش می گذاشتند.

              

سبک ویکتورین انگلستان                                             England Victorian

این سبک مبلمان به نام ملکه ویکتوریا، ملکه انگلستان نام گذاری شده است که سلطنت وی از سال 1837-1901 ادامه داشت. در مبلمان این سبک می توان شاهد منحنی های اغراق شده، تشک دوزی مجلل، و کنده کاری های تزیینی بود. اتاقی که به این سبک آرایش شده معمولا نمایی پر شلوغ دارد. مشخصه اصلی آن ایجاد حس غنی تر از سبک فرانسوی در بیننده و تناسب های شدیدتر است. مبلمان ویکتوریایی طرحی شکیل، منحنی و زیبا داشت، اما به گونه ای شکل گرفته که برای اتاق ها شلوغ با قرنیزهای تزیینی و گل های برجسته رز در سقف اتاق متناسب مینماید، در حالی که خانم ها پارچه های مخملی و ظریف را ترجیح میدهند.

سبک باروک                                                                       Baroque style   

در اواخر قرن شانزدهم در هنر و ادب دوران رنسانس تحول نوینی پدید آمد که به عنوان ((باروک)) مشخص شده استسبک باروک در طی قرن های هفدهم و هجدهم توانست دراروپا حکمرانی کند و تاثیر عمیقی در معماری، نقاشی، مجسمه سازی و حتی شهر سازی بگذارد.بر اساس گفته بسیاری زاندیشمندان،این سبک بیش از هرجا در ایتالیا، شهر رم پرورش یافت و تحت تاثیر عمیق کاتولیک ها قرارگرفت.باروک در معنی اصلی اش چیزی جز((نامنظم))، ((مروارید ناصاف))، ((پرپیچ و تاب)) و یا((غیرعادی)) نبود؛ولی از اواخر سده نوزدهم به بعد در نقد و تفسیر ادبیات و هنر های تجسمی و موسیقی به کار گرفته شد و موارد استعمال و معانی بسیار به خود گرفت؛ از جمله: شکوهمند، پر تجمل، پرریزه کاری، متصنع، بدیع، نامعقول، نامانوس، شگرف، چشم فریب.این سبک اروپایی که حدود 170 سال طول کشید، تمام هنر و کارهای هنری را شامل می شود.علامت مشخصه این سبک درفرم های عظیم، خطوط منحنی و فراوان و در نهایت تلاش در یافتن عظمت خودنمایی است.در مبلمان باروک مانند دیگر آثار هنری این سبک، شکوه و عظمت، تزیینات فراوان، تعادل در طراحی و خطوط منحنی دیده می شود.

 

سبک آرت دکو                               Art Deco Style                                    

واژه آرت دکو از عنوان نمایشگاه جهانی 1925 پاریس، با نام نمایشگاه بین المللی هنر های تزیینی و صنعتی گرفته شده.این واژه تا پیش از پایان 1960 استفاده نمی شد و به جای آن واژه jazz modern   یا art modern  به کار می رفت.فرهنگ های مختلف ، مخصوصا اروپای قبل از جمک جهانی اول، روی آرت دکو تاثیر داشتند.آرت دکو به عنوان پاسخی به تغییرات فراوان فنی و اجتماعی در شروع قرن جدید و شاید بتوان گفت واکنشی به زیاده روی های سبک پیشین (آرت نوو) بود مشخصات مبلمان به کارگیری مواد گران قیمت و عجیب از ویژگی های سبک آرت دکو است. موادی مانند آلومینیم، ورشو، لاک الکل، چوب، پوست کوسه و گورخر، عاج، ورقه های طلا، صدف، پوست مار و چرم های تزیینات آرت دکو به کار میرود مبلمان آرت دکو از تنوعی مانند فرهنگ دوره خود برخوردار است و از نظر استاندارد تولید نسبت به مهارت و مواد ارزشمند فرانسوی متعلق به قرن هجدهم (با اقلام ارزان قیمتی که به صورت انبوه تولید مشوند ) متفاوت است.