جزئیات مقاله

ارگونومی
۱۱ دي ۱۳۹۶ 1139 بازدید
چاپ این صفحه

ارگونومی

به طور کلی بررسی دقیق فعالیت­های جسمی و ذهنی انسان بر اساس ارتباط او با محیط اطراف­، زمینه اصلی تمامی مطالعات علم ارگونومیک است.

واژه ارگونومی از دو لغت یونانی Ergon  به معنی کار و Nomos به معنی قاعده و قانون مشتق شده است.

ارگونومی2 هدف مهم دارد:

- هدف اول افزایش کارایی و بازده انجام کار و فعالیت­های دیگر است. افزایش سهولت کاربرد، کاهش خطا و افزایش بهره ­وری در این مقوله می­گنجند.

- هدف دوم تقویت بعضی از ارزش­های انسانی مطلوب از جمله افزایش ایمنی، کاهش خستگی و تنش، افزایش راحتی، افزایش مقبولیت نزد کاربر، افزایش میزان رضایت شغلی و بهبود کیفیت زندگی است.

جالب است بدانید محصولی که با ابعاد ارگونومی طراحی می­شود به چشم انسان زیبا به نظر می­رسد به دلیل این­که ابعاد طراحی شده محصول برای ما نامفهوم نبوده و ذهن مشتاق به استفاده از آن است.

آنتروپومتری

 آنتروپومتری Anthropometery كلمه ­ای یونانی است كه از دو واژه Anthropo به معنی انسان و metery  به معنی سنجش­، تشكیل شده است و شامل جمع­ آوری و تفسیر داده ­های مربوط به شکل و اندازه ابعاد بدن انسان (­ابعاد طولی­، عرضی­، محیطی و وزن­) است. تعریف آنتروپومتری عبارت خواهد بود از اندازه­ گیری سیستماتیک به دنبال استفاده از وسایل اندازه ­گیری.

ابعاد ارگونومی بر اساس سن و جنسیت افراد محاسبه می­شود و برای هر کشور این استاندارد متفاوت است.

در طراحی یک محصول باید ابتدا به این نکته مهم توجه کرد که محصول طراحی شده برای چه کشوری بوده و فاکتورهای انسانی آن کشور چیست. به طور مثال اندازه ابعاد مردمان آسیای شرق با مردمان آسیای غربی کاملا متفاوت است.

ارگونومی بخشی جدایی­ ناپذیر در طراحی است بنابراین برای این­که یک محصول خوب داشته باشیم باید جوابگوی تمامی نیازهای افراد جامعه باشیم؛ نیازهایی از جنس خصوصیات و ویژگی­های جسمانی هر فرد که برای رفع این نیاز راهکارهایی همچون آمارگیری از مشتریان بالقوه یک محصول انتخابی که باید از تمامی گروه­های مختلف جامعه و در سن و وزن متفاوت باشند وجود دارد و در آخر می­توان داده ­های به دست آمده را توسط کارشناسان خبره تجزیه تحلیل کرد تا به یک محصول استاندارد رسید.

مفهوم ارگونومی به زبان ساده ­تر

شما یک مبلمان دارید که در آن استانداردهای ارگونومی رعایت نشده است یا این­که طراحی آن محصول برای کشور شما نبوده است، پس از چند دقیقه استفاده از محصول بدن شما به طور ناخواسته فرمان تغییر حالت نشستن می­دهد تا محلی پیدا کند که مناسب با استاندارد ارگونومی بدن شما باشد.

۱۱ دي ۱۳۹۶ 1139 بازدید
چاپ این صفحه
منوی دسترسی