جزئیات مقاله

هنر و دکوراسیون
۱۷ مهر ۱۳۹۶ 1348 بازدید
چاپ این صفحه

هنر و دکوراسیون

اگر بخواهیم خودمان محل زندگی و کارمان را بیاراییم، باید بدانیم که معنای طراحی داخلی از زیبایی شناسی گرفته شده است .

آیا تاکنون به این فکر کرده اید پیشینه ی هنر و دکوراسیون محیط زندگی انسان ها به چه زمانی  برمیگردد؟

نقاشی های دیواری درون غارها دردوران غارنشینی ، جواب این سوال است . این نشان دهنده این است که انسان ها همواره در صدد این بوده اند که از هنر ذاتی خود استفاده کنند .

در مصر و یونان باستان ، نیز از کندکاری  بر روی سنگ ها ، مجسمه هایی زیبا و باشکوه می ساختند و برای محیط زندگی خود نقش و معنا می بخشیدند از این هنر نیز در ایران استفاده می شد. در ملل های شرقی علاقه به دکوراسیون داخلی کاملاً آشکار است به مانند مبلمان ها و تزئینات چین ، فرشهای ایرانی ، صدف کاری های ژاپنی و مجموعه نقاشی ها پررنگ و لعاب هندی همه نشان دهنده علاقه این ملل به زیباسازی فضا زندگی شان بوده است گرچه سبک دکوراسیون داخلی شرقی با شیوه غربی آن تفاوت بسیاری دارد اما از یک نظم مشترک برخوردار است.در طراحی هر فضا همواره اصول علمی زیبا شناسی بسیار رعایت می شود . این قواعد بسته به نوع فضا و ساختار آن متفاوتند.

 

چند اصول و قواعد در مبانی دکوراسیون داخلی

تناسب :

همان طور که می دانید، تناسب از کلمه نسبت گرفته شده و به این معنا است که ما دو موضوع را نسبت به هم مقایسه نماییم. این مقایسه می تواند به لحاظ اندازه، رنگ، مواد به کار رفته در ساخت، سبک طراحی و غیره باشد. نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که در نظر گرفتن تناسب، می تواند به صورت "جزئی" یعنی مقایسه جزء نسبت به جزء یا "کلی" یعنی نسبت جزء به کل فضا باشد. برای مثال اگر بخواهیم فضایی را مبله کنیم باید ببینیم آیا به لحاظ موارد ذکر شده ( رنگ، اندازه، مواد، سبک طراحی ) مبلمان با یکدگر و با کل فضا دارای تناسب است یا خیر؟

 

 

تعادل :

اگر به مجموعه مبلمان و دکوراسیون یک فضا نگاه کنید در صورتی که احساس کردید نظم و موازنه بین اشیای آن موجود است، نشان دهنده وجود تعادل در آن فضا خواهد بود.

 

 

۱۷ مهر ۱۳۹۶ 1348 بازدید
چاپ این صفحه
منوی دسترسی