جزئیات مقاله

روش‎های کاربردی برای جابه‌جایی اسباب و اثاثیه
۱۰ مرداد ۱۳۹۶ 2913 بازدید
چاپ این صفحه

روش‎های کاربردی برای جابه‌جایی اسباب و اثاثیه

جابه‌جایی اسباب و اثاثیه سنگین در اسباب‌کشی‌ها معضل بزرگی است که علاوه بر سختی‌های فیزیکی، ذهن ما را هم درگیر می‌کند. جابه‌جایی وسایل سنگین ازجمله مبل‌ها، میز، کتابخانه بسیار سخت است و بلند کردن این اثاثیه سنگین ممکن است به ستون فقرات آسیب برساند. با ما همراه باشید تا راه‌حل‌های آسان برای جابه‌جایی وسایل سنگین در اسباب‌کشی را بررسی کنیم:

 

وسایل با ارتفاع زیاد را با شیب حمل کنید

 

وسایل با ارتفاع زیاد را با شیب حمل کنید

 

وسایلی مانند کابینت‌ها و کمدهای لباس ارتفاع زیادی دارند و باید دونفره حمل شوند. نکته‌ای که در حمل وسایل با ارتفاع زیاد وجود دارد، تغییر زاویه‌ای است که در حین حمل‌ونقل باید به آن داده شود. در حین حمل باید قسمت جلویی کمد یا کابینت بالا نگه‌داشته شود و سمت دیگر باحالت شیب‌دار به سمت پایین نگه‌داشته شود، در این صورت وزن بین دو نفر تقسیم می‌شود. جابه‌جایی وسایل مرتفع با این روش درراه پله بسیار آسان است. هر چه زاویه وسیله شما با پله موازی باشد، حمل آن‌هم آسان‌تر است.

 

صندلی را به گوشه‌ها تکیه دهید

 

صندلی را به گوشه‌ها تکیه دهید

 

مبل‌های راحتی وزن زیادی دارند و جابه‌جایی آن‌ها کار سختی است. برای جابه‌جایی راحت‌تر صندلی‌های بزرگ کافی است برای جابه‌جایی تکیه‌گاهی درست کنید. صندلی را بچرخانید تا به حالت L دربیاید و ابتدا قسمت تکیه‌گاه صندلی را از در رد کنید. پس از رد کردن قسمت تکیه‌گاه، مبل را با تکیه دادن به گوشه در بچرخانید و قسمت نشیمن را هم از در رد کنید.

 

مبل‌های بزرگ را عمودی جابه‌جا کنید

 

مبل‌های بزرگ را عمودی جابه‌جا کنید

 

اگر بخواهید یک مبل بزرگ دونفره یا سه‌نفره را از یک راهرو باریک یا در خانه رد کنید، نمی‌توانید به‌صورت افقی آن را جابه‌جا کنید. قبل از اینکه مبل خود را وارد راهرو کنید، مبل را به حالت عمودی دربیاورید و برای راحت‌تر رد شدن از در بهتر است تا مبل را به گوشه در تکیه دهید. اگر ارتفاع مبل از در بلندتر است، به مبل کمی شیب داده و قسمت بالایی مبل را از در رد کنید و سپس قسمت انتهایی آن را حرکت دهید.

 

بندهای مخصوص جابه‌جایی وسایل

 

بند های جابجایی وسایل

 

بندهای مخصوص جابه‌جایی وسایل،Shoulder Dolly، یکی از وسیله‌های خوب برای جابه‌جایی اثاثیه سنگین است. این بند که جنسی شبیه به کمربندهای ماشین دارد بر روی شانه قرارگرفته و از پشت کمر را هم پوشش می‌دهد. با استفاده از این بند وزن میان ماهیچه‌های شما پخش می‌شود و فشار مستقیمی به کمر نمی‌آید. با استفاده از Shoulder Dolly دست‌های شما آزاد است تا در صورت زیاد بودن وزن با دست‌های خودکنترل بیشتری داشته باشید. در حمل‌ونقل با بندهای مخصوص به دلیل شیب رو به پایین پله وزن اصلی بر روی دوش فردی است که در قسمت پایین قرار دارد.

 

وسایل سنگین را بلند نکنید، روی زمین بکشید

 

کشیدن وسایل به جای بلند کردن

 

اگر برای تغییر دکوراسیون منزل بخواهید یک کمد یا قفسه را از یک سمت به گوشه‌ای دیگر ببرید چه می‌کنید؟ شاید بسیاری از افراد تمام وسایل داخل کمد را تخلیه کرده و سپس آن را بلند کرده و به سمت دیگری می‌برند. شما می‌توانید با استفاده از راه‌حلی آسان‌تر این جابه‌جایی را حتی یک‌نفره انجام دهید. برای جابه‌جایی کمدهایی که وسایل زیادی در آن‌ها است، ابتدا کافی است تا وسایل شکستنی و حساس را از کمد خارج کنید سپس یک پتو یا یک‌تخته پلاستیکی از جنس سخت را زیر آن قرار دهید. پس از قرار دادن می‌توانید با کشیدن تخته یا پتو به سمتی که مدنظر دارید، کمد را حرکت دهید.

 

با پتو و پلاستیک از مبل‌های خود محافظت کنید

 

بسته بندی اثایه

 

مبل، میز، کمد و هر وسیله‌ای که دارای لبه‌های تیز است در جابه‌جایی آسیب می‌بیند. شما با هزینه بسیار کم می‌توانید از آسیبی بزرگ به‌وسیله های خود جلوگیری کنید. شما می‌توانید با پتو یا پلاستیک‌های عریض وسایل خود را بسته‌بندی کنید تا درحرکت آسیبی به مبلمان یا کمدها نرسد. بعضی وب‌سایت‌های خارجی مانند Uhaul.com پتوهایی مخصوص جابه‌جایی وسایل می‌فروشند ولی پتوهای معمولی هم دقیقاً عملکردی مشابه دارند.

 

راهی آسان برای حمل تشک تخت

 

جابجایی تشک

 

تشک‌ها یکی از سخت‌ترین وسایل در حمل‌ونقل هستند. برخی تشک‌ها دارای دستگیره‌هایی هستند که برای حمل‌ونقل در نظر گرفته‌شده‌اند اما تجربه نشان داده این دستگیره‌ها از استحکام کافی برخوردار نیستند.

راه‌حل بسیار آسان‌تری برای حمل تشک‌های تخت در هر ابعاد و اندازه‌ای وجود دارد. شما می‌توانید یک طناب بلندتر از عرض تشک خود تهیه کنید و به دو سر طناب دودسته وصل کنید. برای ساخته دسته طناب کافی است تا یک لوله PVC را برش دهید و طناب را از لوله رد کنید و گره بزنید. طناب را در قسمت پایین تشک قرار دهید و از دو طرف تشک دو نفر دسته‌های طناب را گرفته و به‌راحتی آن را حمل کنند.

 

قالب چوبی تخت (box spring) را برش دهید

 

برش قالب تشک

 

قالب‌ها چوبی تخت یا box spring ها نوعی زیرساخت تخت محسوب می‌شوند که از فنر و چوب‌های سخت تشکیل‌شده است. اگر راه‌پله و یا راهرویی که می‌خواهید تخت را از آن عبور دهید بسیار باریک است و پاگرد راه‌پله فضای مناسبی ندارد شما می‌توانید قالب چوبی زیر تخت را برش دهید.

برای برش قالب چوبی تخت ابتدا باید پوشش پارچه‌ای یک سمت تخت را پاره کنید. پس از پاره کردن و مشاهده کردن قالب چوبی زیر تخت، باید قالب را برش دهید. توجه کنید که در قالب چوبی تخت، چوب‌هایی به‌صورت عمودی و افقی قرارگرفته‌اند و در محل‌هایی چوب‌های افقی و عمودی باهم تلاقی پیداکرده‌اند، دقت کنید که محل‌های تلاقی چوب‌ها را برش ندهید. پس از برش قسمت موردنظر شما می‌توانید تخت خود را شبیه به یک کتاب جمع کنید و برای حمل‌ونقل آسان‌تر آن دو طرف تخت را با استفاده از طناب به یکدیگر برسانید و ببندید تا محکم شوند.

 

برنامه‌ریزی کنید هر وسیله‌ای کجا قرار خواهد گرفت

 

برنامه ریزی جاگذاری وسایل

 

اگر می‌خواهید به خانه جدید خود بروید بهتر است قبل از بردن اسباب و اثاثیه به داخل منزل نقشه‌ای کلی از محیط داخلی خانه تهیه کنید و مشخص کنید که هر وسیله‌ای در چه قسمتی قرار خواهد گرفت. با استفاده از نقشه‌ای که از قبل تهیه کرده‌اید در هنگام جابه‌جایی وسایل به کارگران خودخواهید گفت که هر وسیله‌ای را در چه قسمتی از منزل قرار دهند و دیگر نیازی نیست خود شما آن‌ها را جابه‌جا کنید. این کار هم سرعت عمل را افزایش می‌دهد و هم باعث می‌شود آسیب کمتری به وسایل برسد.

اگر در حین اسباب‌کشی به کارگران خود دسترسی ندارید می‌توانید یک کپی از نقشه‌ای که تهیه‌کرده‌اید را به دیوار هر اتاق بچسبانید تا وسایل دقیقاً سر جای مشخص قرار داده شوند.

 

هر چیزی که قابلیت جدا شدن را دارد، جدا کنید

 

جدا کردن قسمت های مبل

 

وسایل خانه معمولاً دارای قسمت‌هایی هستند که می‌توانیم به‌راحتی آن‌ها را جدا کنیم و دوباره سر هم کنیم. هر چیزی که در وسایل شما قابلیت جداسازی دارد را جدا کنید. حتی با جدا کردن پایه‌های مبل که اندازه کوچکی دارند می‌توانیم روند حمل‌ونقل وسیله‌ها را آسان‌تر کنیم. اگر قفسه‌ها، کمدها، کشوها قابل جدا شدن از وسایل هستند آن‌ها را جدا کرده و سپس جابه‌جا کنید.

۱۰ مرداد ۱۳۹۶ 2913 بازدید
چاپ این صفحه
منوی دسترسی