جزئیات مقاله

هشت سوالی که قبل از خرید مبلمان باید از خودتان بپرسید
۲۸ تير ۱۳۹۶ 1157 بازدید
چاپ این صفحه

هشت سوالی که قبل از خرید مبلمان باید از خودتان بپرسید

همه ما در زندگی خود حداقل یک‌بار اقدام به تعویض وسایل خانه‌مان از لوازم‌خانگی گرفته تا مبلمان می‌کنیم. مبلمان یکی از اساسی‌ترین لوازم خانه است که نقش عمده‌ای در آسایش و زیباتر کردن فضای زندگی دارد. ازاین‌رو در هنگام خرید مبلمان باید به نکات مهمی توجه کنیم.

معمولاً در صورت انتخاب مبلمان نامناسب، دو راه بیشتر وجود ندارد یا پس دادن مبلمان که کمتر فروشنده‌ای حاضر به پس گرفتن یا تعویض مبلمان فروخته‌شده می‌شود و یا کنار آمدن با مبلمان و استفاده از آن‌ها. بنابراین برای اینکه هرگز با چنین مشکلاتی مواجه نشوید، توصیه می‌کنیم تا به 8 موردی که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت توجه کنید:

 

چقدر فضا دارید؟

 

چقدر فضا دارید

 

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید میزان فضای خالی است که برای قرار دادن مبلمان در منزل یا محل کارتان به آن اختصاص داده‌اید. آیا فضای اختصاص داده‌شده کوچک است یا برعکس فضای بزرگی قرار است با مبلمان پر شو؟ چه رنگی با فضای اختصاص داده‌شده به مبلمان هماهنگی دارد؟ درواقع اندازه مبلمان باید با مساحت فضای اختصاص داده‌شده به آن هماهنگی داشته باشد. یعنی مبل‌های بزرگ برای فضاهای بزرگ و مبل‌های کوچک برای فضاهای محدود مناسب هستند.

 

چه کسانی قرار است از فضا استفاده کنند؟

 

استفاده از فضا

 

نکته بعدی که باید به آن توجه کنید این است که مشخص کنید چه کسی یا چه کسانی قرار است از مبلمان و فضای تخصیص داده‌شده به آن استفاده کنند. مسلماً انتخاب مبلمان درصورتی‌که شما تنها فردی باشید که از آن استفاده می‌کنید راحت‌تر است تا اینکه افراد دیگری نیز در کنار شما از مبلمان و فضای اختصاص داده‌شده به آن استفاده می‌کنند. در این حالت سلیقه سایرین نیز باید برای انتخاب مبلمان در نظر گرفته شود. همچنین نوع مبلمانی که انتخاب می‌کنید نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. رنگ مبلمان، جنس بدنه و رویه آن و همچنین مواد استفاده‌شده در ساخت آن باید با فضایی که مبلمان در آن قرار داده می‌شود و اشخاصی که از آن استفاده می‌کنند هماهنگی داشته باشد. مثلاً مبلمانی که برای کودکان انتخاب می‌شود با مبلمانی که برای سالن پذیرایی انتخاب می‌شود از همه نظر متفاوت است.

 

از فضای شما برای چه کاری استفاده می‌شود؟

 

کاربرد فضا

 

نکته سوم که قبل از شروع خرید مبلمان باید به آن توجه داشته باشید، نوع کاربری مبلمان و فضای اختصاص داده‌شده به آن است. واقعیت این است که مبلمانی که انتخاب می‌کنید باید برای کاربری که انتخاب کرده‌اید مناسب باشد و نباید در اصطلاح به کابوس شبانه شما تبدیل شود. اینکه اعضای خانواده از اتاق و مبلمان درون آن هنگام تماشای تلویزیون استفاده می‌کنند و یا به‌عنوان اتاق‌خواب استفاده می‌کنند، باید در هنگام انتخاب مبلمان در نظر گرفته شود. مثلاً ممکن است خانواده شما هنگام تماشای تلویزیون عادت به خوردن میان وعده داشته باشند بنابراین باید مبلمانی انتخاب کنید که قابل شستشو باشد. یا مثلاً نوع مبلمانی که برای سالن غذاخوری انتخاب می‌کنید با نوع مبلمانی که برای دفتر کار استفاده می‌کنید باید متفاوت باشد.

 

چه رنگی برای شما جذاب است؟

 

رنگ مبلمان

 

نکته قابل‌توجه دیگر، رنگ مبلمان است. هر فرد سلیقه منحصربه‌فرد خود را دارد و به همین دلیل در هنگام انتخاب مبلمان به سمت رنگ خاصی کشیده می‌شود. توجه به رنگ مورد علاقه و در نظر گرفتن آن برای مبل می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌ای باشد. چون معمولاً افراد هنگام استفاده از وسایلی که دارای ترکیبی از رنگ مورد علاقه‌شان است، احساس راحتی و خوشحالی بیشتری خواهند داشت. از طرفی توجه به این نکته که از چه رنگی بدتان می‌آید نیز یکی از فاکتورهای مهم در هنگام خرید مبلمان است. به هیچ عنوان مبلمانی را که دارای ترکیب رنگی است که از آن متنفرید یا بدتان می‌آید، انتخاب نکنید، حتی اگر مد روز باشد و پرطرفدار. مبلمانی را انتخاب کنید که رنگ آن به شما احساس بهتری می‌دهد و شما با دیدن آن احساس آرامش بیشتری خواهید داشت.

 

آیا مبلمان دیگری هم در اتاق شما وجود دارد؟

 

مبلمان منزل

 

نکته پنجم و به‌نوعی مهم‌ترین نکته که قبل از خرید مبلمان باید در نظر داشته باشید این است که آیا در فضای در نظر گرفته‌شده برای مبلمان جدید از مبلمان دیگری نیز استفاده می‌شود یا نه. منظور از مبلمان در اینجا فرش، صندلی، میز و یا حتی تابلوهای دیواری است که قبلاً آن‌ها را خریداری کرده‌اید. اگر مبلمانی که خریداری می‌کنید با سایر وسایل و تزیینات فضای موردنظر هماهنگی نداشته باشد، منظره ناخوشایندی ایجاد می‌شود. حتی اگر تک تک وسایل استفاده‌شده در همان فضا زیبا و شیک باشند اما با یکدیگر هماهنگ و متناسب نباشند، نمی‌توانید فضای زیبایی با آن‌ها خلق کنید. از طرفی توجه به این موضوع که آیا مبلمان جدید در فضای در نظر گرفته نقش اصلی را بازی می‌کند یا نه نیز بسیار مهم است.

 

آیا می‌توان با سلیقه شما مبل سفارش داد؟

 

سفارش مبل

 

ششمین موردی که باید به آن توجه کنید، این است که می‌توانید از سازنده بخواهید تا مبلمان را بر اساس سلیقه و مناسب با فضای در نظر گرفته‌شده برای آن بسازد. شاید در نگاه اول این موضوع کمی سخت و در عین حال ترسناک باشد اما اگر تجربه‌ای در طراحی مبلمان ندارید می‌توانید از انواع بروشورها، کتابچه‌ها و حتی ژورنال‌های مختلف برای سفارش مبلمان بر اساس نظر و سلیقه خود و همچنین مناسب با فضای در نظر گرفته‌شده برای آن استفاده کنید. با این روش می‌توانید از سبک و سلیقه منحصربه‌فرد خود برای طراحی محیطی که در آن زندگی می‌کنید استفاده کنید. وب‌سایت‌های زیادی هستند که می‌توانید از آن‌ها برای سفارش مبلمان به سبک و سلیقه خودتان استفاده کنید.

 

چقدر می‌خواهید از این مبلمان استفاده کنید؟

 

میزان استفاده از مبل

 

مدت زمانی که می‌خواهید از مبلمان خود استفاده کنید نیز در انتخاب آن بسیار مهم است. مدت زمانی که قرار است از مبلمانتان استفاده کنید و یا مدت زمانی که مبلمان قرار است به فضا اختصاص داده‌شده به آن زیبایی ببخشد در انتخاب مبلمان تأثیرگذار است. اگر می‌خواهید تنها برای یکی دو سال از مبلمان خود استفاده کنید و از آن دسته افرادی هستید که عادت به تعویض مبلمان هرچند سال یک‌بار دارند، مبلمان‌های گران قیمت انتخاب مناسبی برای شما نیستند. اما اگر می‌خواهید از مبلمان خود برای سال‌های طولانی استفاده کنید کیفیت در درجه اول اهمیت قرار می‌گیرد و معمولاً اجناس با کیفیت گران قیمت تر هستند.

 

بودجه شما چقدر است؟

 

بودجه خرید مبل

 

نکته پایانی و مهم میزان بودجه ای است که برای خرید مبلمان در نظر می‌گیرید. توجه به محدودیت‌های مالی در هنگام خرید مبلمان حائز اهمیت است. اگر بودجه محدودی برای خرید مبلمان در نظر گرفته‌اید، بهتر است قبل از خرید در وب‌سایت‌های مختلف، فروشگاه‌های مختلف و حتی آن دسته از فروشگاه‌هایی که سفارش مبلمان قبول می‌کنند جستجو کنید و با چشم باز اقدام به خرید مبلمان کنید. در نهایت باید مبلمانی را انتخاب کنید که از همه لحاظ آن را پسندیده باشید. حتی اگر بودجه شما محدود است می‌توانید به خرید مبل‌های دست دومی فکر کنید که می‌توانید رویه آن‌ها را بر اساس سلیقه و نظر خود تعویض کنید. کیفیت مبلمان نیز بسیار مهم است و باید به آن توجه کنید.

۲۸ تير ۱۳۹۶ 1157 بازدید
چاپ این صفحه
منوی دسترسی