جزئیات مقاله

از کجا چیدمان منزل را شروع کنیم؟
۲۱ تير ۱۳۹۶ 1392 بازدید
چاپ این صفحه

از کجا چیدمان منزل را شروع کنیم؟

چیدمان مبلمان و لوازم منزل یکی از دشوارترین تصمیم‌هایی است که در طراحی داخلی اتاق‌ها با آن روبرو می‌شوید؛ اما باور کنید وقتی چیدمان درست را انتخاب می‌کنید، نتیجه آن بی‌نقص و فوق‌العاده جلوه می‌کند. اگر زمان مناسبی صرف کنید و چیدمان منزلتان را به بهترین شیوه ممکن انجام دهید، هرگز نیازی به چیدمان مجدد نخواهد بود.

در ادامه این مطلب می‌خواهیم نکات مهمی را در شیوه چیدمان اتاق‌های کوچک و بزرگ به شما بگوییم. این نکات درواقع اصول پایه در چیدمان و طراحی داخلی هستند و به شما کمک می‌کنند مبلمان و سایر لوازم اتاق و منزل خود را به زیباترین شکل بچینید.

 

اتاق‌ها را تخلیه کنید

 

اتاق‌ها را تخلیه کنید

 

این جمله ممکن است در ابتدا شما را بترساند چراکه خالی کردن اتاق یا آپارتمان کار دشواری است اما تصور چیدمان و نمای تازه بدون تخلیه کامل فضا تقریباً غیرممکن به نظر می‌رسد.

 

نقطه کانونی را انتخاب کنید

 

نقطه کانونی را انتخاب کنید

 

این نقطه درواقع وسیله‌ای است که چیدمان دیگر اجزای اتاق بر اساس آن شکل می‌گیرد. نقطه کانونی می‌تواند شومینه، مبلی زیبا و بزرگ یا یک اثر هنری چشمگیر باشد. مبلمان و دیگر لوازم اتاق باید با توجه به این نقطه اصلی و به‌گونه‌ای چیده شوند که از آن بهره ببرند. برای مثال، کاناپه یا بزرگ‌ترین مبل در اتاق نشیمن و پذیرایی و همچنین تخت در اتاق‌خواب باید حول نقطه کانونی قرار گیرد.

 

بزرگ‌ترین و ضروری‌ترین لوازم منزل را مشخص کنید

 

بزرگ‌ترین و ضروری‌ترین لوازم منزل

 

کاناپه یا بزرگ‌ترین مبل در اتاق نشیمن و پذیرایی، اصلی‌ترین تکه مبلمان است و تخت خواب هم اصلی‌ترین وسیله اتاق‌خواب به شمار آید. همچنین میز و صندلی‌ها در اتاق غذاخوری مهم‌ترین وسیله هستند. ابتدا باید به چینش صحیح این وسایل بپردازید تا سایر لوازم هم در مکان مناسبشان قرار گیرند.

 

نکاتی برای چیدمان وسیله اصلی

 

 • الگوی رفت‌وآمد را در هر نقطه و اتاق در نظر بگیرید و وسایل بزرگ را در مسیرهایی که بیشتر تردد می‌کنید، قرار ندهید. مثلاً اگر قرار است از اتاق غذاخوری عبور کنید تا به آشپزخانه برسید، نباید میز و صندلی‌های بزرگی در آن بچینید.
 • کاربری اتاق‌ها را مشخص کنید. دقیقاً انتخاب کنید که می‌خواهید در این نقطه دورهمی‌های دوستانه برگزار کنید یا اتاق کناری را به اتاق‌خواب یا کار حرفه‌ای اختصاص دهید. وسیله اصلی به‌خصوص در اتاق‌های بزرگ به شما کمک می‌کند هدف و کاربری اتاق را به‌خوبی تعیین کنید.
 • سعی کنید راهروها، پنجره‌ها و نمای اتاق‌هایی که به هم راه دارند را مسدود نکنید. این عامل را حتی‌الامکان پیش از اقدام به جابه‌جایی وسایل در نظر بگیرید.

 

با وسایل باقی مانده، هر فضا را تعریف کنید

 

تعریف فضا

 

تعریف کارکرد هر بخش هم در فضاهای کوچک و فضاهای مهم به یک اندازه اهمیت دارد. سایر وسایل منزل باید به تکمیل چیدمان فضای اتاق‌ها کمک کرده و زیبایی منظره را کامل کنند. درواقع این وسایل باید با نقطه کانونی و مبلمان اصلی یا تخت خواب شما همخوانی داشته باشند. اگر وسیله کوچکی در این فضا با دو تکه اصلی و کانونی هماهنگ نمی‌شود، اصلاً به این فضا تعلق ندارد.

 

نکاتی برای چیدمان لوازم کوچک منزل

 

 • بازهم الگوی تردد و رفت‌وآمدتان را در چیدمان وسایل کوچک‌تر در نظر بگیرید. در غیر این صورت هر بار که از آن محل عبور می‌کنید، با وسایل برخورد خواهید کرد. هرگز وسایل کوچکتان را در مسیر رفت‌وآمد قرار ندهید.
 • ابعاد و وزن اشیا را هم در جایگذاری آن‌ها در نظر بگیرید. لوازم کوچک منزل شما باید با فضای چیدمانشان همخوانی داشته باشند. حضور یک صندلی کوچک در کنار کاناپه حجیم اصلاً زیبا به نظر نمی‌رسد همان‌طور که آویزان کردن تابلوی کوچک روی دیواری بزرگ باعث ایجاد منظره نه‌چندان جالبی می‌شود.
 • منظره‌ای ایجاد کنید که انگار برخی وسایل منزل از دیوار بیرون آمده‌اند. این روش مخصوصاً برای جدا کردن قسمت‌های مختلف در یک اتاق بزرگ مفید است. این منظره جالب در اتاق‌های کوچک هم زیباست و حس به‌هم‌ریختگی وسایل در فضای محدود را رفع می‌کند.
 • فرش بزرگ انتخاب کنید. فرش‌های کوچک باعث کاهش زیبایی ظاهری می‌شوند و فضا هم کوچک‌تر دیده می‌شود. اگر فرش به‌قدری بزرگ باشد که مبلمان و سایر وسایل منزل روی آن چیده شوند، ظاهری شکیل و لوکس به وجود می‌آید.
 • تابلوها را به‌گونه‌ای روی دیوار نصب کنید که مرکز آن‌ها در سطح ارتفاع سر و چشمانتان باشد.
 • مراقب پاها و آرنج دستانتان باشید. میز بزرگ جلوی مبل‌ها باید در فاصله مناسبی از کاناپه قرار گیرد تا به آن اصابت نکنید اما هرگاه اراده کردید، در دسترستان باشد. ارتفاع میزهای کوچک پذیرایی هم باید در سطح دسته مبل‌ها یا پایین‌تر باشد.
 • چیدمان ترکیبی به کار ببرید. از مبل، صندلی، میز و سایر وسایل با ارتفاع و مدل‌های متفاوت استفاده کنید تا هماهنگی یا تضاد ایجاد کنید.
 • نورپردازی مناسب را به چیدمان اتاق‌ها اضافه کنید. برای این کار می‌توانید از ترکیب لایه‌های نورپردازی (محیطی، کاربردی و مترکز) استفاده کنید تا فضا مدرن‌تر به نظر برسد.
۲۱ تير ۱۳۹۶ 1392 بازدید
چاپ این صفحه
منوی دسترسی